Jak przygotować ślady do miksu 

Cześć!

Wiem, że wysłanie do mnie pierwszego utworu może być dla Ciebie nowością. Chciałbym ułatwić Ci ten proces, dlatego stworzyłem ten poradnik.

Co to są ślady?

Ślady to indywidualne ścieżki, takie jak różne instrumenty czy wokale, zapisane jako oddzielne pliki audio. Pozwalają one na dostosowywanie i niezależne modyfikowanie każdego elementu piosenki, zapewniając precyzyjną kontrolę nad końcowym brzmieniem.

Jaką jakość plików wybrać?

Potrzebuje wszystkie ślady w jakości WAV 24bit 44,100.


Natomiast jeśli masz tylko podkład w jednym śladzie MP3, również możesz go przesłać w takiej formie.

Jak nazwać pliki?

Proszę, aby ślady były podpisane, to usprawnia i przyspiesza realizację Twojego miksu.  


Np. wokal główny, podbitki, wokal z efektami. Nazwy typu audio 1, audio 2, opóźniają miks.

Jak wyeksportować plik?

Każda ścieżka powinna być wyeksportowana osobno i od początku sesji. Dzięki temu po wgraniu do mojego programu DAW wszystkie będą uszeregowane poprawnie.

Jak przygotować “MixDown”?

MixDown to surowa wersja Twojego projektu. Potrzebuje jej, aby mieć pewność, że wszystko jest poprawnie wyeksportowane i że mogę już zacząć pracę nad Twoim utworem.

 Zostawić efekty kreatywne czy nie?

Najczęściej proszę o surowe ślady, bez dodatkowych efektów lub wtyczek. Szczególnie dotyczy to śladów wokalu.

Są jednak sytuacje, kiedy można, a nawet warto dostarczyć niektóre ślady już z zaaplikowanymi efektami/pluginami. Np syntezator, który bez pogłosu czy efektu brzmi całkiem inaczej.

Żeby ułatwić Ci decyzję, możesz przesłać mi  dwa foldery. Jeden z czystymi śladami, drugi ze śladami i Twoimi efektami. W ten sposób będę mógł podczas miksu zdecydować, które ślady trzeba zmiksować od podstaw, a które mogą zostać z Twoimi efektami.

 ​​​

 Jak dostarczyć ślady?

Wrzuć swoje ślady na Dysk Google lub WeTransfer i prześlij do nas link na maila rgwavesstudio@gmail.com Jeśli chcesz mogę także udostępnić Ci folder znajdujący się bezpośrednio na moim dysku sieciowym.

 ​​​

 Prześlij wskazówki do utworu

Prześlij mi swoje sugestie do brzmienia finalnej wersji utworu. Dołącz także utwory referencyjne,

czyli utwory, których brzmienie Ci się podoba i chcesz uzyskać podobne. To sprawi, że szybciej dostarczę Ci gotowy utwór i będzie on brzmieć dokładnie tak, jak chciałeś. 

Przykłady notatek do miksu: 

- Minuta 2:32 długi pogłos na wokalu

- Proszę nastroić wokal na refrenie itd.

- Na drugiej zwrotce proszę o efekt XYZ ​​​

Dodaj również tempo utworu oraz jego tonacje - przyspieszy to jeszcze bardziej moją pracę.

Pierwsza wersja miksu

Pierwszą wersję miksu otrzymasz już w ciągu 72h od dostarczenia śladów (w dni robocze). Wyślę ją do Ciebie na maila. Najlepiej będzie posłuchać miksu na spokojnie i z rana na świeże ucho.


Pamiętaj, że pierwsza wersja miksu nie musi być wersją finalną. Jeśli chcesz coś zmienić lub iść w całkiem inną stronę brzmieniową, daj mi znać. Wtedy będę wiedzieć, co chcesz osiągnąć i odpowiednio dopasuję do tego miks.


Poprawki wprowadzę jak najszybciej i również prześlę je do Ciebie na maila.


Finalizacja projektu

Każda przesłana przeze mnie wersja miksu jest w formacie WAV 24BIT 44,100KHZ.

Jeżeli zaakceptujesz daną wersję miksu, to od razu możesz wrzucić ją, np. na YouTube. Nie musisz czekać na żaden inny plik.


Natomiast jeśli potrzebujesz pliku pod streamingi internetowe lub CD, daj mi znać! Wtedy przygotuję dodatkowe wersje utworu.


Przy publikacji swojego utworu będę wdzięczni, gdy dodasz w opisie informację: „Mix & Mastering – RGWaves lub #RGWaves” – dzięki temu będę mógłi znaleźć Twój utwór i go polubić